Właściwe filtrowanie przyjmowanych przez nas informacji jest aspektem kluczowym dla zrozumienia treści, z którą się zapoznajemy. Co to oznacza w praktyce? Aby móc pozyskać konkretną wiedzę w danej dziedzinie powinniśmy zastosować parę zasad względem postępu naszego researchu – przede wszystkim szukajmy informacji spersonalizowanych.

Na wielu stronach internetowych wyniki wyszukiwania można filtrować według wybranych kategorii, które pozwalają dopasować je do naszych potrzeb i dzięki temu szybciej znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Oprócz tego warto weryfikować źródła, z których pozyskujemy informacje.

Przeczytaj też: Szkolenie z ochrony danych osobowych dla pracowników

Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o fakt, że w dobie postępu technologii i rozwoju wirtualnych możliwości w sieci internetowej aż roi się od ilości fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji puszczonych w obieg sieciowy dla zyskania odbiorców i wyświetleń, ale również o sporą ilość treści wysoce subiektywnych. Jeśli poszukujemy informacji naukowych, warto szukać tak zwanych suchych treści – nienacechowanych emocjonalnie w żaden sposób, a przekazujących jedynie treść w sposób formalny.

Jeśli natomiast szukamy informacji, w której konieczna jest dla nas czyjaś opinia, a sami nie mamy wykształtowanego poglądu na dany temat – warto skorzystać z kilku, obiektywnie traktujących zagadnienie źródeł. W ten sposób zobaczymy kilka perspektyw i być może uda nam się znaleźć tę wybraną, do której jest nam najbliżej.