Żaden bank nie udzieli kredytu na samochód komuś, do kogo nie zyska pełnego zaufania. Żaden bank nie będzie też nikomu wierzyć na słowo. Zamiast więc pokładać pełną wiarę w zapewnienia, że klient na sto procent spłaci wszystkie raty kredytu w terminie, kredytobiorca sam posprawdza sobie różne informacje na jego temat, a jeszcze do tego zabezpieczy się, na wypadek gdyby tylko cokolwiek poszło nie tak.

Kredyt na samochód za każdym razem jest więc jakoś dodatkowo zabezpieczany. Wyróżniamy kilka popularnych typów takich zabezpieczeń. Są one stosowane niemalże przez wszystkie banki, a coraz częściej nawet i firmy pożyczkowe, które nie są do końca takimi standardowymi bankami, ale jednak zajmują się udzielaniem różnego rodzaju pożyczek.

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zdecydowanie zastaw rejestrowy. Co on oznacza? Otóż wedle zasad tego zabezpieczenia nazwa banku zostaje umieszczona bezpośrednio w dowodzie rejestracyjnym konkretnego pojazdu. Klient zobowiązuje się więc do tego, że podczas rejestracji samochodu poda dane banku w urzędzie. To, w jaki sposób spełnić tę formalność, zostało już dokładnie opisane na różnych stronach. Często też wystarczy poradzić się samego banku, któremu również zależy przecież na tym, by cały proces zaciągania kredytu odbył się na odpowiednich warunkach i przebiegł bezproblemowo.

Bardziej drastyczną formą zabezpieczenia jest natomiast przywłaszczenie. Biorąc kredyt na samochód o większej wartości, często nie da się go niestety uniknąć, albowiem za sprawą przywłaszczenia to właśnie bank staje się pełnoprawnym współwłaścicielem kupowanego pojazdu. Co to oznacza w praktyce? Ano tyle, że kredytobiorca nie jest w stanie robić wszystkiego z zakupionym pojazdem, albowiem każdą swoją decyzję musi konsultować ze współwłaścicielem pojazdu, czyli właśnie z kredytodawcą. Bank zyskuje też prawo do zabrania karty pojazdu. Ten typ zabezpieczenia nie jest więc zbyt atrakcyjny dla samego klienta, ale w pewnych sytuacjach po prostu nie da się go uniknąć czy zastąpić czymś innym.